A kutya az ember legjobb barátja

A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál.

Bőrbetegségek

A fontosabb bőrbetegségek két nagy csoportba sorolhatók: veleszületett, vagy szerzett betegség.

borbetegseg.jpg


  • A veleszületett bőrbetegségek közül az idiopathicus seborrhoea főleg fiatal, néhány hónapos kutyákban fordul elő. A bőr korpázik, rajta vastag, pörkös, zsíros tapintatú felrakódások vannak. A szőrzet megritkul, fénytelen és bűzös.
  • A szerzett bőrbetegség lehet: endokrin eredetű, fertőző eredetű (gennyes, vagy nem gennyes), táplálkozási eredetű, allergiás, autoimmun eredetű, parazitás és gombás.


Parvovírus okozta bélgyulladás

Kutyákban előforduló, többnyire súlyos, nagyon sokszor halálos betegség.

Előfordulhat minden fajtájú és korú kutyában, mégis leggyakrabban 7 hetes és 6 hónapos kor közötti egyedekben kerül megállapításra. A nagytestű, gyors fejlődésű fajtákban, elsősorban rottweilerekben (de gyakran német juhászkutyákban, kaukázusi juhászkutyákban) különösen súlyos lefolyású, gyakran halálos betegség.

A beteg kutyák legtöbbször lázasak, a kiszáradás tünetei láthatóak rajtuk. A nagyon gyors lefolyású esetekben súlyos fokú elesettség, szinte sokkos állapot figyelhető meg, a hasfal tapintáskor kifejezetten fájdalmas és feszes.

Kezelés

A betegség kezelésének egyik legfontosabb mozzanata a szinte kizárólag vénásan adott folyamatos cseppinfúzió, ami a kiszáradástól próbálja megvédeni az állatot. A baktériumos szövődmények kialakulásának elkerülésére széles terápiás sávú antibiotikum injekciót szoktak kapni a kutyák. Ezeken kívül természetesen lényeges még a hányáscsillapító, láz -és fájdalomcsillapító, görcsoldó, bélnyálkahártya-bevonó kezelés is.

A beteg kutyáknak folyamatosan meleg, nyugodt környezetben kell lenniük.

A legfontosabb megelőzési lehetőség a vakcinázás.

Mivel a betegség rendkívül fertőző (a vírust nagyszámban ürítik a betegek, ami nagyon ragályos és nagyfokú az ellenállóképessége a környezetben is), a még nem oltott kutyánkat óvjuk más kutyák társaságától, illetve ne vigyük fertőzés lehetőségének kitett területre (más kutyák ürülékével szennyezett parkba, utcára).


Epilepszia

Ez egy olyan betegség, amelyben az agy hibásan működik, ennek következtében ismétlődően rohamok, gyakran rángógörcsös rohamok jelentkeznek, és ez a rövid ideig tartó állapot gyakran eszméletvesztéssel is jár. Két roham közötti időszakban a kutya tünetmentes, egészséges benyomást kelt. Általában a kutya 3.-5. életévében jelentkezik először a betegség, de nem ritkán már 3 hónapos korban is jöhet az első roham.

Az epilepszia kezdeti tünetei egy feszültebb állapotot idéznek elő, a kutya idegesebbé agresszívabbá válik, ezért akár ok nélkül is támadhat. A tünetek csalókák is lehetnek, pontos orvosi diagnosztizálást igényelnek, hiszen valamilyen mérgezésnek vagy parazitás betegségnek is lehetnek a jelei. Ha az epilepszia már kialakult akkor csupán kezelni lehet, megszüntetni nem, viszont mindennapos gyógyszeres adaggal a tünetek rendszeressége csökkenthető.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 3
Heti: 24
Havi: 19
Össz.: 28 518

Látogatottság növelés
Oldal: Betegségek
A kutya az ember legjobb barátja - © 2008 - 2024 - enkutyam.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »